Ciekawe Miasta

Propozycja na weekend

MIASTA

Żyrardów – Początek miastu dała fabryka lniarska, która powstała na terenie dzisiejszego Żyrardowa w 1829 roku. Była to jedna z największych i najnowocześniejszych fabryk lniarskich w ówczesnej Europie. Żyrardów zawdzięcza swą nazwę pierwszemu dyrektorowi technicznemu fabryki, Philipowi de Girard. Był on m.in. wynalazcą maszyny do mechanicznego przędzenia lnu. Po przejęciu fabryki w drugiej połowie XIX w. przez dwóch niemieckich przemysłowców: Karola Agusta Dittricha i Karola Hielle została ona rozbudowana, a wraz z nią osada fabryczna. Osada fabryczna to z założenia osiedle dla robotników i kadry kierowniczej fabryki, kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury “Ludowiec”, a nawet pralnia i łaźnia miejska. Ten zabytkowy kompleks obejmuje centralną część miasta o powierzchni ok. 70 ha. Powszechnie uważa się, iż zabytkowe centrum Żyrardowa jest jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistyczno-architektonicznym miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku.
www.zyrardow.pl/877,turystyka.html

Łowicz – jedno z najstarszych miast w Polsce, w którym znajduje się wiele cennych i atrakcyjnych obiektów historycznych, pomników i cmentarzy. W samym mieście zarejestrowanych jest 101 zabytków.
Warto zobaczyć:
– jedyny w Polsce trójkątny rynek z zachowanym średniowiecznym układem architektonicznym,
– katedrę zwaną „Wawelem Mazowsza”, która jest mauzoleum dwunastu prymasów Polski, podniesioną przez Jana Pawła II, w czerwcu 1999 r., do rangi bazyliki mniejszej,
– Muzeum w Łowiczu z eksponatami łowickiej sztuki ludowej (stroje ludowe, wycinanki, pająki, rzeźby, meble, wyposażenie zagrody) oraz piękną barokową kaplicą św. Karola Boromeusza, z freskami Michała Anioła Palloniego
– Muzeum Diecezjalne w Łowiczu z działami złotnictwa, relikwiarzami i innymi ciekawymi pamiątkami
– „najpiękniejsze na północ od Alp freski barokowe”.
– Stary Rynek z jego charakterystyczną zabudową.
– W czerwcu odbywa się słynna procesja Bożego Ciała.
www.lowiczturystyczny.pl/O-miescie,6

Skierniewice – miasto znane miedzy innymi z otwartej w roku 1845 linii kolejowej Warszawa-Wiedeń, a także z Instytutu Sadownictwa i Instytutu Warzywnictwa.
Warto zobaczyć:
– Ratusz Miejski i Rynek
– Kościół Św. Stanisława
– Brama Parkowa
– Willa Kozłowskich – Pałac Ślubów
– Sejmik – Starostwo Powiatowe
– Pałacyk myśliwski “Sabediany”
– Pałac Prymasowski
– Kościół Św. Jakuba
– Dworzec Kolei Warszawsko–Wiedeńskiej
www.skierniewice.eu/kategorie/historia

Łęczyca – miasto rezydencja króla Kazimierza Wielkiego. Bywali tu królowie Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk. Czasy świetności miasta zakończyły się za sprawą Szwedów w czasie „potopu”. W mieście pozostały tylko 3 domy.
Warto zobaczyć:
– zamek królewski wraz z wystawami,
– zespół klasztorny Bernardynów,
– dawny klasztor Dominikanów, przerobiony ostatecznie na więzienie,
– przy okazji bytności w Łęczycy koniecznym jest odwiedzenie położonej nieopodal kamiennej kolegiaty w Tumie z lat 1140-1161, jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej. Legenda głosi, że kolegiata w Tumie znalazła się za sprawą diabła Boruty, który porwał ją z centrum Łęczycy i upuścił na polach nad Bzurą. Świadczyć o tym mają ślady diabelskich pazurów na ścianie wieży kościoła. (https://sekulada.com/kolegiata-w-tumie )
www.tambylscy.pl/krolewskie-miasto-leczyca-wielka-historia-malego-dzis-miasta/

Sochaczew – jedno z najstarszych miast z bogatą historią.
Do zobaczenia proponujemy:
– Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. W muzeum znajduje się unikatowa kolekcja zbiorów związanych z II wojną światową, które są jednymi z najbogatszych w kraju i za granicą. Muzeum w swoich zasobach posiada wiele cennych pamiątek m.in. broń strzelecką, sprzęt, oporządzenie, umundurowanie, dokumenty, zdjęcia żołnierzy Wojska Polskiego. Na dziedzińcu muzeum znajduje się także ekspozycja plenerowa sprzętu bojowego Wojska Polskiego.
– Muzeum Kolei Wąskotorowej. Zgromadzono tu największe w Europie zbiory taboru kolei wąskotorowych: drezyny, parowozy oraz „warszawa”, która jest przystosowana do jazdy po szynach, a także oryginalny wagon osobowy ostatniej w Polsce kolei konnej. Ciekawostkę stanowi drezyna, zwana „bryką marszałka”, którą Marszałek Józef Piłsudski wyprawiał się na leśne przejażdżki.
Od maja do października można się przejechać zabytkowym pociągiem z Sochaczewa do Kampinoskiego Parku Narodowego. Do przejazdów turystycznych wykorzystywany jest osiemnastokilometrowy odcinek zachowanej w oryginale trasy z Sochaczewa do Wilczych Tułowskich na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.
pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Sochaczewa