Dwory i Pałace

Propozycja na weekend

Korzystając z wypoczynku we Dworze Hipolitów, w trakcie weekendu poza Warszawą, sugerujemy odwiedzenie unikalnych zabytków ziemi mazowieckiej. Proponowane przez nas miejsca, zróżnicowane pod względem charakteru, powinny zadowolić każdego konesera sztuki, architektury i miłośnika dawnej Polski.

DWORY I PAŁACE

Nieborów – jeden z najsłynniejszych pałaców na Mazowszu. Utrzymany w doskonałym stanie. Wystrój wnętrz z epoki. Godnym uwagi klatka schodowa wyłożona holenderskimi kaflami – każdy inny. Bardzo ciekawe założenie parkowe. Warto zajrzeć do Muzeum Majoliki.
www.nieborow.art.pl/o-muzeum/historia-palacu/

Arkadia – park krajobrazowy, ogród romantyczny z elementami baśniowymi i kolekcją sztuki antycznej. Perełka godna najwyższej uwagi.
www.nieborow.art.pl/o-muzeum/historia-ogrodu-w-arkadii/

Walewice – miejsce utożsamiane głownie z Marią Łączyńską z Kiernozi (Pani Walewska), w której życiu dużą rolę odegrał Napoleon Bonaparte. W wyniku spotkania na początku 1807 r.(przed karczmą w Jabłonnie, podczas powrotu cesarza z Pułtuska do Warszawy) nawiązał się romans i wkrótce potem Pani Walewska została oficjalną metresce cesarza.
Warto zobaczyć pałac, założenie parkowe i stadninę koni.
www.walewice.pl/historia/palac

Żelazowa Wola – znajduje się tu – dawna oficyna, a obecnie Dworek Chopinowski – w którym urodził się największy polski kompozytor – Fryderyk Chopin. W Żelazowej Woli podczas sezonu wiosenno-letniego odbywają się koncerty fortepianowe. Do obejrzenia ponadto piękny park.
pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBelazowa_Wola

Sokule – dwór, gdzie kręcone były sceny do filmów Noce i dnie i z serialu Rancho. W okolicach dworu odbyła się jedna z potyczek w czasie powstania styczniowego.
www.dworypalace.travel.pl/?p=3524

Teresin – Pałac Druckich-Lubeckich w Teresinie. Jest przykładem architektury rezydencjonalnej XIX wieku. Kompleks pałacowy otacza malowniczy park krajobrazowy. Rosną tu dęby szacowane na 350 lat i czerwone buki. Wewnątrz zabytkowego gmachu znajdują się stylowe wnętrza z oryginalnymi piecami kaflowymi, sztukateriami i dziełami malarskimi.
mazowsze.travel/co-zwiedzic/zamki-palace-i-dwory/item/168-teresin

Szymanów – miejscowość znana z pałacu, Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej oraz liceum dla dziewcząt prowadzonego przez Siostry Niepokalanki. Godnym oglądu jest pałac, założenie parkowe i neobarokowy kościół.
pl.wikipedia.org/wiki/Szyman%C3%B3w_(powiat_sochaczewski)
szymanow.edu.pl/szkola/

Kiernozia – zespół pałacowo-parkowy. Podobno podczas wyprawy na bitwę pod Grunwaldem, w okolicznych lasach król Władysław Jagiełło polował na kiernozy, czyli dziki , stąd nazwa Kirenozia. W sąsiedniej wsi Brodne urodziła się Maria z Łączyńskich, czyli słynna Pani Walewska – kochanka cesarza Napoleona Bonaparte. Dzieciństwo wraz z rodzeństwem spędziła w Kiernozi, wychowywana przez Mikołaja Chopina – ojca naszego wielkiego pianisty. Częstym gościem u Łączyńskich był Tadeusz Kościuszko.
www.zamkilodzkie.pl/pliki/kiernozia.htm

Borów – dwór, miejsce urodzin Władysława Grabskiego. Ciekawe założenie dworsko-parkowe.
www.zamkilodzkie.pl/pliki/borow.htm

Strobów – XIX wieczny dwór z ciekawą elewacją.
www.zamkilodzkie.pl/pliki/strobow.htm

Oporów – jeden z najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Polsce. Z uwagi na wielkość nazywam go zamkiem jednorodzinnym. Naprawdę warto zobaczyć.
www.zamkilodzkie.pl/pliki/oporw.htm

Radziejowice – zespół pałacowy ze wszech miar godny uwagi, polecamy.
palacradziejowice.pl/

Kamion – osada znana z:
– koncentracji wojsk królewskich w drodze pod Grunwald (27-28 czerwca 1410 r.)
– walk pozycyjnych z użyciem gazów bojowych w czasie I WŚ.
Warto zobaczyć:
– późno-klasycystyczny dwór z ok. 1910 r., z czterokolumnowym portykiem i frontonem;
– pozostałości parku krajobrazowego z ok. 1800 r.;
– pozostałości zabudowań dworskich: obora, chlewnia i gorzelnia.
pl.wikipedia.org/wiki/Kamion_(powiat_%C5%BCyrardowski)